ilt
uye
Google PageRank Checker
KÖKEN
Söz etmiştik, farklılıklar var. Bunlar kısmen fizik, kısmen de bizlerin çıkarlarının yarattığı sanalımsı farklılıklar. İşin en önemli kısmı dinin, ezoterizmin ve bilimin uyuşması tam değil. Bu kabul de farklılıklar gereğinden fazlalar.
Bu farklılıklar daha işin başından başlıyor, insanın yaratılışı ya da oluşumundan başlıyor. Kadim dinler önce Adem ve onun kaburga kemiğinden eşi Havva der gibi. Gerçekte bu insan uydurması olmalı, örneğin Kuran böyle bir şey söylemiyor. Sizi tek bir nefisten yarattık diyor, bunu nefes alma babında düşünürsek tek bir canlıdan diye yorumlamak gerekli. Hangi canlı belli değil.
Kuran keza yaşayan her şeyi sudan yarattık diyor, insanı topraktan yarattık da diyor. Gel de çık işin içerisinden durumu. Sıkı yorumcu olmak lazım.
Ezoterikler için konu öyle büyük önemle ele alınmamış gibi. Doğal süreç sonucu diyeni de var, evrenin saati baştan Tanrı tarafından kurulmulştur, zemberek boşaldıkça da olması gerekenler olmaktadırlar diyen de var.
Sözler güzel de birinci söylem bir şey açıklamıyor, ikicisi de Dünya ve bu denli kaypak bir varlık olan insana sonsuz zaman ve sonsuz uzaklıktan nasıl bu denli hassas bir yaşama biçimi, bir takvim bu duyarlılıkla belirlenebilir bunu açıklayamıyor.
Bilimin söylediklerinde de yeterli derinlik yok. Evrim sonucu oluştuk deniliyor ama genetik farklılıklar var ve bunlar açıklanamıyor. Orangutan gerçekten tip olarak oldukça benziyor, BBC referası da konuşmayı belli ölçüde öğrenebildiklerini aktarıyor, ama yine de farklılklar büyük.
İnsana genetik olarak en yakın şempanze ve orangutan, gebelik süreleri oldukça farklı. Hadi beden hacmine göre süre diyelim, goril bizden iri ama süresi bizden kısa.
Aynı kökene sahip olup olmadıkları tam bilinemeyen 3 tür değişik insan var: Neandertal, Denisovan ve Sapiens. Bunların ilk ikisi Sapiens ile karışma da gösterdikten sonra yok olmuşlar. Değişim gösterenlerin sürü ile yaşamaları zor, sürüden ayrılanların kendi başlarına yabanda tutunmaları zor. Hasılı açıklamalar tatminkar değiller.
Sözü uzatmaya da pek gerek yok, bilimin söyledikleri doğru olsa ezoterizm olmayacak. Ezoterizm insanın çevresindeki "tinsel" varlıklarla iletişim kurabilme becerisi demek ve hiç bir hayvanda böyle bir beceri yok.
Bu aynı zamanda insan biraz da sahtekar demek, çevrsindeki tinsel varlıklarla iletişim kurabilen bir dizisi evrende bizden başka canlı var mıdır diye soruyor ve bunu araştırıyor.
ok Rahat 100 bin yıldır bu gezegendeyiz, 7 bin yıldır da yazımız var, kayıt tutabiliyoruz. Buna rağmen hala kafalarımız karışık, ak ile karayı ayıramadık.
Burada 3 temel neden var: Çıkarlarımız-arzularımız, toplam kapasitemiz ve gökten inenler. Kapasitemiz de tam uygun değildi ama maalesef gökten inanler de tam bilgilendirici olmadılar.
Din ve bilim uyuşmaz diyoruz ve uyuşturamıyoruz da. Niye ki? Din ya doğru söylüyor ya yalan. Haa insan içine karışınca yalan-doğru da biribirine karışıyor ama ifadeleri birer birer ele alırsak yalan ya da doğru olmak zorundalar. Bilimimiz bu kadar gelişmiş olamadı, olamadı ise açok ki biraz da bizim arzularımıza göre yönlendirmemizden kaynaklı.
"Hayatta en hakiki mürşit bilimdir, fendir." artık doğru değil. O da şaşırdı. Neredeyse gördüklerimizin hepsi hayal, biz gerçeği algılamaktan aciziz diyecek.
Anlayamadığında bebek gibi oda bir şeyler uyduruyor, yük uyduruyor, alan uyduruyor, renk uyduruyor .....
Tüm bunlar da aslında temel gerçekler bize anlatılmışlarken oluyor. Onlarla anlayamadıklarımız kendimzden eklemeler yapıyoruz ve yamalı bohça ortaya çıkıveriyor. Tutmuyor tabii, çabuk deliniyor.
Daha somut örnek vereyim, iki temel parçacık biri birini itiyorlar. Taa sonsuza kadar da itecekler. Neden itiyor dendiğinde yüklü diyoruz, yük alan oluşturuyor diyoruz, ama dediklerimiz açıklama değil. Olsa olsa bir tür betimleme. Bir tür daha kesin dil ile, matematik dili ilesöyleme. Anladığımız bir şey yok.
Bir değil, iki değil bu böyle gidince de kambur kambur üstüne bir durum oluşuyor. Hoş değil çünkü Rasih dediği mihman mihman üstüne gibi bir durum.
Ezoterizm keza bölümüş durumda. O riti var bu riti var, dorusu onun da bir şey açıkladığı yok. Kavram kavram üstüne.
Din denilen zaten anlamaksızın iman demek. Bilmeksizin bu doğrudur demek. Sorun yok ama zamanla dine hurafe karışınca da sorun oluyor. Gerçekte sorun da var, çünkü her yerde olmak, hem olup hem olmamak, her şeye kudret, hem varlık olup yer kaplamak hem de tüm varlıkları içeren evreni yaratmak gibi anlaşılması zor şeyler var işin içinde. Doğrusu çoğu kimse de pek önemsemiyor, Dünya 40 kulplu kazan, birinden tut da sen da kazan işin öncül kısmı. Yine Maslov Piramidi.
Haa anlamak için ezoterik çalıştık, sonunda bilim yaptık ve bilimle de bu noktaya geldik, bu nasıl oldu anlamak zor.
Anladıklarımızı anlatmaya çaba harcayacağız. Diğer dostların da katkıları ile bir de bakarsınız her şey anlaşılır oluverir.
ZİYARETİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ; YARARLI OLDUĞUMUZU UMUYORUZ.
BİZE isoger1@hotmail.com HER ZAMAN YAZABİLİRİNİZ.
...
© 2015 , İsmail GERMAN. HER HAKKI SAKLIDIR
PLEASE PREFER GIVING LINK IF THAT SUFFICES

      EZOTERİZM
BBC
GebelikSüreleri
Genetik
Rasih
Tezatlar
TezatGibiGörünenler
Wiley
Amazon
YouTube
UGLE
Pollock
AEWaite